Czyste Powietrze 2024 to program, który ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez wsparcie inwestycji związanych z wymianą źródeł ogrzewania oraz termomodernizacją budynków. Aby skorzystać z dofinansowania, wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku. W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące całego procesu oraz dowiesz się, gdzie można to zrobić.
Pierwsze kroki w składaniu wniosku o dofinansowanie
Wiesz już, że chcesz wziąć udział w programie Czyste Powietrze 2024, ale zastanawiasz się, czyste powietrze 2024 jak złożyć wniosek oraz gdzie się udać? Spokojnie, zaraz Ci wszystko wyjaśnię krok po kroku, abyś mógł szybko i bezproblemowo zainteresować się tym tematem.
Określenie swoich potrzeb
Zacznijmy od tego, że musisz wiedzieć, jakiego rodzaju inwestycji wymaga Twój budynek. W ramach programu są dofinansowywane takie działania jak wymiana źródeł ogrzewania, termomodernizacja budynków czy instalacja systemów odnawialnych źródeł energii. Dobrze jest zasięgnąć opinii specjalisty od energetyki budynku, aby dokładnie określić zakres potrzebnych prac.
Znalezienie odpowiedniego miejsca do złożenia wniosku
Kolejnym ważnym krokiem jest odpowiedź na pytanie czyste powietrze 2024 gdzie złożyć wniosek. Otóż wnioski o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze składa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Wypełnienie dokumentów
Teraz, gdy już wiesz, czyste powietrze 2024 gdzie złożyć wniosek, czas na kompletowanie niezbędnych dokumentów. Na stronie internetowej odpowiedniego WFOŚiGW znajdziesz potrzebne formularze wniosków oraz listę załączników, które konieczne jest dołączyć do wniosku. Dokumenty te mogą różnić się w zależności od regionu województwa. Przygotuj również zaświadczenie o miejscu zameldowania oraz dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem nieruchomości objętej projektem.
Uzyskanie niezbędnych zgód
W niektórych przypadkach konieczne jest także uzyskanie zgody innych instytucji. Na przykład przy planowanej wymianie źródeł ogrzewania na paliwo stałe, trzeba dostać pozwolenie na instalację od organu właściwego dla ochrony środowiska. Upewnij się, że zgromadziłeś wszystkie potrzebne zgody zanim złożysz wniosek.
Złożenie wniosku
Kiedy już przygotujesz odpowiednie dokumenty, możesz zgłosić się do odpowiedniego WFOŚiGW, aby tam złożyć wniosek. Uwaga! Zgłoszenia można dokonywać w różny sposób – warto sprawdzić na stronie internetowej WFOŚiGW, czy jest możliwość złożenia wniosku elektronicznie czy też trzeba przynieść dokumenty osobiście.
Oczekiwanie na decyzję
Po złożeniu wniosku o dofinansowanie, WFOŚiGW ocenia zgłoszenie pod względem formalnym oraz merytorycznym. Ten proces może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Gdy jednak wniosek zostanie zaakceptowany, otrzymasz z WFOŚiGW umowę o dofinansowanie, którą musisz podpisać i dostarczyć w wyznaczonym terminie.
Realizacja inwestycji
Z umową o dofinansowanie w ręku, możesz przystąpić do realizacji swojego projektu. Pamiętaj jednak, że musisz wybrać wykonawców w sposób zgodny z przepisami prawa zamówień publicznych, a także zameldować postęp prac odpowiedniemu WFOŚiGW.
Wiesz już teraz, czyste powietrze 2024 jak złożyć wniosek oraz gdzie to zrobić. Powodzenia w załatwianiu formalności oraz realizacji swojej inwestycji!
Wnioskowanie o dofinansowanie krok po kroku
Jeśli myślisz o ubieganiu się o środki z programu Czyste Powietrze 2024, ważne jest, aby wiedzieć, jak się za to zabrać. Najpierw określ swoje potrzeby, aby zrozumieć, jakie prace będą wymagane w ramach inwestycji. Następnie dowiedz się, gdzie możesz złożyć wniosek – odpowiedni adres to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) dla swojego regionu.
Przed wypełnieniem dokumentów, odwiedź stronę internetową WFOŚiGW, aby poznać wymagane formularze i załączniki. Upewnij się także, że masz wszystkie potrzebne zgody z innych instytucji. Gdy zgromadzisz wymagane dokumenty, złożenie wniosku może odbyć się osobiście lub – w niektórych przypadkach – elektronicznie, w zależności od preferencji WFOŚiGW. Cierpliwie oczekuj na decyzję, a po jej otrzymaniu, zacznij realizować swoją inwestycję, pamiętając o przestrzeganiu przepisów prawa zamówień publicznych i raportowaniu postępów WFOŚiGW.