Czasami zdarza się, że problemy z wilgocią i zawilgoceniem murów stają się uciążliwe w naszym domu. Prawdopodobnie trafiłeś tutaj szukając konkretnej odpowiedzi na pytanie, jak temu zaradzić poprzez wykonanie izolacji poziomej w istniejącym budynku. Dobrze się składa, ponieważ w niniejszym artykule przedstawiamy krok po kroku jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!
Kiedy warto zdecydować się na izolację poziomą?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy w ogóle warto wykonać izolację poziomą w istniejącym budynku. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy niewłaściwej izolacji, takie jak pleśń na ścianach, wilgotne ściany, a szczególnie parterowych pomieszczeń, powinieneś zdecydować się na ten krok. Warto także pomyśleć o izolacji poziomej, gdy planujemy kapitalny remont budynku lub gdy dom ma kilkadziesiąt lat i zaczyna się obawiać o jego stan techniczny.
Metody wykonywania izolacji poziomej w istniejącym budynku
Na wstępie warto wspomnieć, że istnieje kilka metod wykonywania izolacji poziomej w istniejącym budynku. Wybór odpowiedniej metody będzie zależał od stanu i budowy ścian, oraz od poziomu zawilgocenia. Najbardziej popularne metody to: drenaż, izolacja na zewnątrz, izolacja od wewnątrz oraz izolacja chemiczna.
Drenaż
Drenaż to doskonała metoda na pozbycie się problemu wilgoci w budynku, jednak czasem wymaga to poważniejszych prac budowlanych. Drenaż polega na odprowadzeniu nadmiaru wody zgromadzonej wokół budynku. Obejmuje to przeważnie wykopanie rowu, położenie rur drenażowych oraz żwirowej podsypki. Dzięki temu woda zostanie odprowadzona z dala od domu, a mur nie będzie na jej obecność narażony.
Izolacja na zewnątrz
Jeśli zdecydujesz się wykonać izolację poziomą na zewnątrz, bestet to opuszczenie fundamentów budynku do poziomu murów pierwszego kondygnacji. Jest to dość inwazyjny zabieg i najlepiej wykonać go, gdy przewidujemy też inne prace związane z elewacją budynku. Następnie stosujemy papy, folię lub inną izolację, którą przytwierdzamy do murów.
Izolacja od wewnątrz
Izolacja od wewnątrz to metoda, która nie wymaga wielkich zmian w konstrukcji budynku. Polega na tym, że na ściany od wewnątrz nakładamy warstwę izolacji, wykonanej z materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, styropian czy wełna mineralna. Warstwa ta powinna być odpowiednio umocowana na ścianie za pomocą kleju i dowolnychczasumaczeń spoinami lub specjalnymi systemami montażowymi.
Izolacja chemiczna
Metoda ta polega na wprowadzeniu środka chemicznego do konstrukcji, który będzie tworzyć barierę przed wilgocią. Środek taki wprowadza się poprzez wykonanie otworów w murach, które wypełniamy specjalistycznym preparatem. Po wykonaniu takiej “bariery”, wilgoć nie będzie w stanie przenikać przez mury.
Krok po kroku – jak wykonać izolację poziomą w istniejącym budynku
1. Ocena stanu budynku i wybór metody izolacji.
2. Zebranie niezbędnych materiałów i narzędzi.
3. Przeprowadzenie prac przygotowawczych, takich jak opróżnienie pomieszczeń z mebli, odizolowanie przewodów.
4. Wykonanie izolacji zgodnie z wybraną metodą.
5. Po zakończeniu prac – kontrola skuteczności przeprowadzonej izolacji poziomej.
Wykonanie izolacji poziomej w istniejącym budynku może być dość trudnym zadaniem, ale warto się za nie zabrać, aby pozbyć się problemów z wilgocią. Dobrze wykonana izolacja przyczyni się również do obniżenia kosztów ogrzewania oraz polepszenia warunków komfortu w pomieszczeniach. Jak widzisz, można tego dokonać na kilka różnych sposobów. Wybierz odpowiednią dla swojego budynku i ciesz się komfortem mieszkania bezproblemowej wilgoci!
Przegląd rozwiązań dotyczących izolacji poziomej w istniejących budynkach
W artykule omówiono istotną kwestię związaną z problemem wilgoci w budynkach, czyli wykonanie izolacji poziomej. Wskazuje się na sytuacje, gdy warto zdecydować się na ten zabieg, takie jak występowanie pleśni, wilgotnych ścian czy planowany kapitalny remont. Przedstawione są różne metody izolacji, takie jak drenaż, izolacja na zewnątrz, izolacja od wewnątrz i izolacja chemiczna, które można zastosować w zależności od specyfiki budynku i poziomu zawilgocenia.
Wykonanie izolacji poziomej wymaga przede wszystkim oceny stanu budynku i wyboru odpowiedniej metody. Udzielono porad dotyczących poszczególnych technik, od drenażu, który polega na odprowadzeniu nadmiaru wody z terenu przy budynku, przez izolację na zewnątrz czy od wewnątrz, gdzie stosuje się różne materiały izolacyjne, po izolację chemiczną z wykorzystaniem odpowiednich preparatów.
W artykule znajdują się także wskazówki dotyczące kolejnych etapów wykonania izolacji poziomej w istniejącym budynku, takie jak zebranie niezbędnych materiałów, przeprowadzenie prac przygotowawczych czy kontrola skuteczności zastosowanej metody. Dobrze wykonana izolacja pozioma pozwoli nie tylko pozbyć się problemów z wilgocią, ale również obniżyć koszty ogrzewania oraz zwiększyć komfort mieszkania.